İnsanlar birbiri ile enerji alışverişi halindedir. Duygular ifade edilmediği takdirde, bedende enerji tıkanıklıkları oluşturmaktadır. Yaşamı canlı kılan şey duyguların akış halinde olmasıdır. Durgun, akışı olmayan bir su birikintisi bir süre sonra bataklığa dönüşebilmektedir. Duyguları tıkanmış bir insan da kendi ruhsal bataklığını oluşturarak söz konusu bu ifade edilmemiş duygular fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklara sebep olmaktadır. EFT, duyguların bireyi nasıl etkilediğini ve bunu değiştirmenin bir yolunu sunmakta ve duygunun akmasını sağlayarak vücudun doğal enerji akışının izini sürmeyi sağlamaktadır.

 EFT duygular, korkular, negatif ve olumsuz inançlar üzerinde çalıştığı için hayatınızı sekteye uğratan korkularınızdan özgürleşirsiniz. EFT ile kendinizi güzel ve tam görmeye başlar kendinizi sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenirsiniz. Kendinizi sevmeye başlayınca hayat size ödüller vermeye başlar ve mutluluğa adım atmış olursunuz. EFT ile hastalanırım düşüncesi içinde geçen ve hastalık hastası haline gelen düşüncelerinizi temizleyerek sağlıklı bir birey haline gelirisiniz. EFT ile ikili ilişkilerde yaşadığınız olumsuz olaylar sonrası oluşan duygusal travmaları temizleyerek öfkeden, acıdan ve nefretten özgürleşirsiniz. Görüldüğü üzere EFT, bir konu hakkında duygu değişimi sağlar. Evet gerçek değişmez ama bu gerçeğe verilen duygu değişebilir. Duygular    değiştiğinde    ise    düşünceler    değişir.   Düşünce değiştiğinde de davranış değişmektedir.

 

EFT nin uygulama alanı çok geniştir:

  • Fobilerden kurtulmak (örümcek korkusu, yükseklik korkusu, toplum önünde konuşma korkusu vb.)

 

  • Bağımlılıklardan özgürleşmek (sigara, alkol bağımlılığı), fiziksel ağrılardan kurtulmak için(sırt, bel ağrıları vb.)

 

  • Geçiş acılardan özgürleşmek (tacize maruz kalma, travmalar vb.) için kullanılabilir.

 

  • Olumsuz Duygular (Değersizlik, stres, öfke, korku, endişe, acı, üzüntü, suçluluk, güvensizlik, korku, nefret, kıskançlık, fobi, panik atak, depresyon)

 

  • Olumsuz İnançlar (“Şanssızım, Talihsizim, Yalnızlığa mahkûmum, Beceriksizim, Sevilmeye layık değilim, Para geldiği gibi gider, Babana bile güvenmeyeceksin, Bütün erkekler aldatır, Bütün aksilikler beni bulur)

 

  • Bedensel Sorunlar (Alerjiler, sırt ve bel ağrıları, fibromiyalji, kabızlık, cinsel sorunlar, şişmanlık, sedef hastalığı, karın ve mide ağrıları, iştahsızlık)

 

  • Hedef   Belirleme   (İşyerinde,   ilişkilerde,   kazanç   düzeyinde, projelerde, toplumda yer belirlemede, hayat amacını bulmada)

 

  • Performans Artırma (Sınav, iş, spor, sanat alanlarında, kolay odaklanma, hafıza geliştirme, yaratıcılık, disiplin geliştirme, verim artırma)

 

  • Ruhsal Gelişim (Dinginlik, dengeli ilişkiler, sevecenlik, affetmek, sevgi ve hoşgörü geliştirme)

 

EFT, tedavi süreci içinde uzun seanslar gerektirmez. Hızlıdır; en inatçı tıkanıklıkları bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkarır. Bir çok problem 1 saat içerinde kaybolur. Hatta en inatçıları bile düzenli birkaç seans ile 1 ay içinde tamamen yok olur.Etkili ve kalıcıdır; takıntı, üzüntü, korku ortadan kalkar. Güvenlidir; iğne, kimyasal madde vb. kullanılmaz. Özeldir; diğer psikoterapilerde tüm hayatınızı anlatmanız gerekebilir, EFT'de ise çözmek istediğiniz sorun bulunur ve hemen ortadan kaldırılır. İlaç ve iğne tedavisi içermiyor. EFT’nin işe yaraması için, kişinin buna inanması da gerekmiyor. Hiç bir yan etkisi olmadığı için, her durumda kullanılabilir. Doğru uygulandığında başarı oranı çok yüksektir. (%85-97) Hızlı bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple terapistler, doktorlar, akupunktur ve refleksoloji uzmanları ve yaşam koçları tarafından hasta ve danışanlararahatçauygulanmaktadır.Ayrıcakişi,birdefabu tekniği öğrendikten sonra kendi kendine de uygulayabilmektedir.