24 Haziran Perşembe Günü İzmir saati ile 21:39’da, 3° Oğlak burcunda yaşanacak bir dolunaya hazırlanıyoruz. Parlayan ay fazında gerçekleşen dolunaylar tamamlanması sonlanması gereken bazı durum ve olayları görünür hale getirip bizi harekete geçirirken daha çok öncü burçlar (oğlak, yengeç, terazi, koç) üzerinde stresli enerjileri aktif edecektir. Hayat mücadelemizle edindiğimiz tecrübelerin   temsilci gezegeni olan Satürn yöneticiliğindeki Oğlak Burcu; baba, patron, yöneticiler, devlet adamları  gibi otorite figürleri işaret ederken kamusal alanlara ışık tutarak şimdiye kadar görülmeyen arka planda kalmış konu ve kişileri ortaya çıkaracaktır.

Asla  kuralların dışına çıkmayan disiplinli bir çalışan veya  ilkeleri olan bir yönetici…  tam anlamıyla sistem adamıdır Oğlak  burcu kişisi.  Ciddi, resmi ve soğuk mizaçlı olarak ifade edilirler. Duygusuz değildirler ancak  duyguyla temasları zayıftır. Kendilerini sevilmeye layık görmemeleri,  başkalarının  da onları sevmeye değer bulmayacağı algısına  götürünce  duygularla arasına duvar örme eğilimine geçerek   katı ve sert bir profil çiziyorlar. Aslında naif yapılarını ve depresif yatkınlıklarını da bu şekilde ortaya koyuyorlar. Sorumluluk alma, önemli işler başarma, maddi güvence içinde olma ve daima fazlasını kazanma arzusuyla tutunurlar hayata. Hedefine ulaşmış olmanın verdiği özgüven ve başarma hissi ile kazanılan saygınlık  onların tek motivasyon kaynağıdır. Erken yaşlarda alınan sorumluluğun getirdiği olgunluk ve maddi güvenceye verdiği önemle çalışma hayatına adanmışlığı  duyguya yer bırakmazken geleneksel yapıyı koruma güdüsüyle harekete geçiyorlar.  Otoritesini ikili ilişkiler ve ortaklıklar üzerinde de hissettirecek olan bu Oğlak dolunayı, kendi yöneticiliğindeki yükselenle birlikte  ilişkilere de level atlatacaktır.

12.evde gerçekleşecek bu dolunay;  kapalı kapılar ardında kalan konuları, mahremiyeti, sırları, gizli düşmanları anlatır. Burası ruhun derinliklerini, gizli güçlerini, travmaları, bilinçaltını, fedakarlıkları,  zayıflıkları, bastırılmış duyguları, inkar edilenleri, sezgileri, rüyaları, hayal gücünü,  gizli yetenekleri, yaratıcılığı, psişik deneyimleri, bağımlılıkları ve korkuları yansıtan alandır. Anne karnında yaşanan tecrübelerle geçmiş yaşamlardan gelen karmik yüklerimize de işaret eder. Hastane, hapishane gibi kapalı alanlar bu dolunayla gündeme gelebilir. Oğlak burcunda yaşanacak bu dolunay devlet içinde ‘ajan’ , ‘casus’ sıfatıyla  gündeme getirilen kişileri hedef gösterirken derin devlet söylemlerini  de yükseltecektir. ‘’İçimizdeki İrlandalı’’ bu dolunaya konu olabilir, saklı duyguların ve deyim yerindeyse kirli çamaşırların ortaya dökülmesine de  hizmet edebilir.

 6/12 aksı ruh ve beden sağlığını da konu edinir. Sinsice gelmiş  mide ve  göğüs  hastalıklarını ortaya çıkarırken  eklemleri, iskelet yapısını, diş ve deri  rahatsızlıklarını da görünür hale getirecektir. Derdi veren rabbim şüphesiz dermanı da veriyor ki gökyüzü dolunayda şifa enerjisiyle birlikte çalışıyor. Yaşanan her şey almamız gereken bir ders niteliğindeyse bu hayatta…  kozmik mesaj; ‘ moral ve motivasyondan taviz vermeden şükredebilmeyi de öğren’   diyor .

Oğlak dolunayı; toplumsal statü üzerinde etkisini gösterecektir. Çeşitli  sorumluluklar yükleyerek iş kurma, terfi alma, yuva kurma, aile olma gibi konularda tamamlanmalar getirecektir.  Bu dolunay , alışılmış mevcut düzenin arka planda kalan ortaya konmamış gerçekliğine ışık tutarken  geleneksel yapıya aykırı,  evrensel ve yenilikçi yaklaşıma adaptasyon mücadelesiyle sınırları zorlayamaya geliyor. Marjinalliği ve sıra dışılığı ile bilinen Kova,  kolektife hizmet etme amacında kendini  kıstırılmış gibi hissetse de  gücün ve kontrolün elinde  olmasıyla yaptırımlarını kuvvetle hissettirecektir. Satürn; köhne yapıların, geleneksel kalıpların yeniyle harmanlanıp modernize edilmesini ifade ederken yükselene yanaşan Plüto;  yıkım ve yapım ekibi tarafından devrim niteliğinde çok güçlü dönüşümler ortaya koyacağını  kanıtlıyor.  Yeni bir forma kavuşmak elbette sancısız olmayacaktır. Ancak ‘gelişim’ için ‘değişim’ temel şart sayılmıştır.

Atalara ve köklere bağlılıkla, ailenin öz değer bilinci ve  maddi kaynakları kapsamında mücadele verilmesi gereken konular oluşabilir, bireysel kariyer hedefleri  ile aile  değerleri arasında çekişmeli süreçler beklenmedik durumlar yaşatabilir. Günlük hayat içinde ev ve iş düzeni getirirken alışkanlıklar ve irade gerek konularda da destek verecektir. Finansal konulara değişken yönde ivme veren gezegenlerin  3-4 yıl daha sürprizleri devam edecektir. Dolunay, inşaat sektörü ve gayrimenkul  üzerinden gündem yaratırken arsa, arazi, toprakla ilgili konularda miras ve mal paylaşımı  gibi işlerle uğraştırabilir. Modern tarım faaliyetlerinde teknolojik  gelişmeler yaşanabilir.

Güneş’i, Mars’ı ve Venüs’ü kendi yöneticiliği altında tutan Ay , kadın erkek ilişkilerini 7. ev ciddiyetine taşıyarak sorumluluk aldırırken ilişkilerle de kişilere statü kazandıracaktır. Engellenmiş ilişkilere, yasak aşklara, saklı duygulara bile  form değiştirtecek dolunay,  adı konmamış ilişkilere de kimlik kazandırmak isteyebilir.  Düşüş gösteren altın piyasasının önümüzdeki günlerde tekrar yukarı yönde hareketi de dikkat çekecektir.

Yaklaşık bir aydır retro hareketteki Merkür; üzerinde etraflıca düşünüp aksiyon almak için  beklediğimiz konuların startını vermek için hazırlanıyor.  Merkür’ün retrodan çıkmasıyla  zihinsel hareketlilik  hız kazanırken iletişimdeki iyileşme de hissedilecektir. Merkür; imzalı işlere ayak bağı olan  durumları ortadan  kaldırırken ortaklıkların da  önünü açacak  gibi görünüyor. Eğlence sektöründeki engelleri de kaldıracağını düşündüğüm bu gelişme ile hobiler ve yaratıcı faaliyetlerle hayatımıza renk gelirken borsa, bahis, şans  oyunlarından da destek gelebilir.

Planların eyleme geçirilmesiyle çıkılan  yolda atılması gereken adımlar,  baştan  bazı kayıplar barındırsa da bu  kayıplarla kazanılacak değerlerin altını çizerken sistem tarafından desteklenen kadersel bir yolculuğa işaret ediyor.

 Evrenin eş zamanlılığına güvenle, yaşadığımız hiçbir şeyin tesadüf olmadığı inancındayım. Madem bu mükemmel işleyişin bir parçası olarak buradayız,  gönderilen mesajları almayacak mıyız  ;)

Ne diyordu şair; ‘’Çoğu şeyi kazanırken, bazı şeyleri kaybedersin. Hayatta öyle seçimler yap ki kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin.’’

Bütünün hayrına sevgi ve şifa ile…

Gizem AKIN