11 Mayıs  Salı akşamı İzmir saati ile 21:58’de  21° Boğa  burcunda bir Yeni Ay  gerçekleşecek. 5.Evde gerçekleşen Yeni Ay; çocuklarımız,  aşk ilişkimiz, yeteneklerimiz, hobilerimiz, borsa, bahis ve şans oyunları gibi alanlarda yeni gelişmeleri  ’’sabır, güven, tatmin, keyif ve estetik ‘’ kelimelerini içinde barındıran Boğa burcunun doğasıyla hayatımıza getirecektir. Boğa, en sevdiği konu olan finansı hedef alarak diğer  5. Ev konularıyla harmanlayacaktır. İlişkiler ve paranın gezegeni olan Venüs’ün ikizler burcuna geçmiş olması iletişime ahenk katarak hız kazandıracaktır. Lise zamanlarından veya kuzen, çocukluk arkadaşı  gibi  yakın çevreden tanıdık  birinin hoş sohbetiyle başlayan diyaloglar flörte gidebilir, iş ortamından tanışık olsanız da  hiç farkında olmadığınız birinin  ilgisiyle  karşılaşabilir düşüncelerini açmasına fırsat verebilirsiniz İletişimin hızlanmasıyla da gelir elde ettiğimiz alanlarda ek iş gibi imkanların karşımıza çıkması mümkün olacaktır. Sanatsal alanlarda eğitim almaya heves edebilir veya sosyal etkinliklere katılabiliriz.

Yükselen Yay burcu olunca yeni gelişmeler de tabi ki Yay enerjisiyle göz önünde olacaktır. Fırlamaya hazır bir ok gibi sınırları olmadan ilerleyen Yay burçlarının çok yönlü olmaları ilgi alanlarını genişletir.  Eğlence, adrenalin, merak ve sabırsızlık kavramları bir bünyede toplanınca zapt edilemez keşfetme arzusu kişiyi çeşitli maceralara sürükleyebilir. Girişken yapılarıyla yeni atılımlar için oldukça cesurdurlar. Kuvvetli inanç ve ideolojileriyle mantıklı adımlar atarak hedeflerine başarıyla ulaşır, gelişmiş hak, hukuk, adalet duygusuyla daima adil davranmaya çalışlar. Zaman zaman tutarsız eylemler ya da söylemleriyle karşılaşırsanız bilin ki değişken doğasının etkisiyle iç dünyasında  kararsızlıkla mücadele veriyordur. Paylaşımcı, içten, dürüst ve dost canlısıdır. Dostluğu aşka tercih edecek kadar da ilişkilerinde duyarlı davranır.  Her durumda daima pozitif yaklaşım sergilerken çevrelerine de Pollyanna’nın bir masal kahramanı olmadığını ispatlamış kişilerdir. Yenilikçi ve evrensel bakış açısıyla hayata bakarken, geliştirildikçe büyütülebilecek ve topluma fayda sağlayacak işler yapmak isterler.  Büyütmek demişken, sınır tanımaz bir Yay için bu yeni ayın handikabı mübalağa sanatı olacaktır. Abartmak bizim işimiz dercesine eylemlerde bulunan Yay burcunun gölge yanlarını kontrol altına almazsak iş çığırından çıkabilir. İnandıkları bir olguya, içlerindeki o coşku ve tutkuyla bağlanarak fanatizm geliştirebilir, yeniliklerin heyecanıyla başladıkları işlerde bir adım sonrasını hesap etmeden risk almayı da abartırsa beklemediği sonuçlarla karşılaşabilir. Neyse ki, hayat derslerinden payına düşeni almayı da iyi bilir. Yaşamayı ve hayatı seven Yaylar için özgürlüğün tarifi  literatürde  oksijenin  tanımına denk gelir. Hareket özgürlüğü kısıtlanmış  bir Yay burcunun bitkisel hayatta olduğundan hiç şüpheniz olmasın. Pandemi şartları gereği toplumca bu hissiyattayken bakalım Yeni Ay’la hangi gezegenlerin sürprizleri  altında olacağız.

Bu Yeni Ay da,  yabancı dil veya akademik kariyer  planları yapabilir,  yurtdışı seyahatleri için start verebilir, kendimizi  ekstrem sporları araştırırken bulabiliriz. Farklı coğrafyalara  din- dil – ırk -fikir  ve felsefelere   olan merakımızla  farklı kültürlerden yeni  insanlarla tanışıp sosyalleşmek üzere adımlar atabiliriz.

 Venüs’ün, Yeni Ayı 6 .evden yönetmesi ile günlük  işlerin  hareketlenmesi maddi alternatiflerle  fırsatlar getirebilir. Aynı etkiyle ikili ilişkileri de nasiplendiren  Venüs ‘ün  iki kişi veya iki durum arasında bıraktığı kararsızlığa düşersek hoş olmayacak sonların başlangıcını yaratmak üzere olabiliriz.  Yeni Ay etkisiyle başlangıçlar yeni olsa da baş roldeki kişi eskiden tanıdığımız, geçmişten  gelen  biri olabilir. Gelişmelerin heyecanı ve coşkusuyla görmezden geldiğimiz ya da göremediğimiz  durumlar olursa bunların ilerleyen süreçte  üzülmemize sebep olacağı vurgusu  bu yeni ayın asıl konusu.

 Pratik düşünerek  kısa yoldan kar etme ya da anı yaşama fikriyle dürtülebiliriz ancak, Yeni Ay Lilith kavuşum açısına birde Neptün’ün partilden sekstil açı desteği varken bu uyarı niteliğindeki ifademi bir borç bilirim. Maddi manevi  kayıplar yaşatma olasılığı  verdiği için temkinli davranmak her açıdan daha karlı sonuçlara götürecektir. Farkında olmadan hamile kalma ihtimalinin yüksek olmasıyla da son derece üzücü sonuçlara açık  bir  yeni ay olduğunu  söylemeden  geçemeyeceğim. Değerlerimizin çetelesini tuttuğumuz güven tablosunda tüm maddelere tik attığımızdan emin olmalıyız. Zemin bu kadar kayganken atladığımız o tek maddeyle kendi ayağımızı kaydırmış olmayalım. Bu açı kalıbı,  dikkatli yönetilmezse maddi manevi kayıplar getirebilecek etkideyken aldığımız risklerle sınanabileceğimize apaçık  işaret ediyor. Bu nahoş cümlelerimin tek sebebi  tabiki de farkındalığımızı bi nebze artırarak yaşamak.7. Evden Mars’ın Yengeç burcunda 4. Evden Chironla yaptığı kare açı, İlişki ve ortalıklar konusunda duygusal davranırsak  ev /aile üzerinde bırakacağı yaralarla  kaosa sürükleyebilecek sert etkiler getirebilir.  Daha zihinsel eylemlerle,  mantıklı hareket etmek makul sonuçlara ulaştıracaktır.

Yükselenin 2. evden Satürn tarafından  yönetilmesi ve Satürn’ün  partilden sektil açıyla destek vermesi, devlet baskısıyla  özgürlüğünün ve kazanç kaynaklarının kısıtlanmasıyla halk  maddi manevi tatmin olamazken birey üzerinde öz değersizlik hissinin gelişmesine sebep olabilir.  Tüm gezegen kombinasyonlarına baktığımızda teknolojik imkanlarla iletişimi arttırarak evlerden çalışmaya bir süre daha devam edeceğimiz aşikar. Bu süreçte devlet /patron gibi otorite figürleri tarafından toplumun/ çalışanın yararına, telekomünikasyona dayalı güzel desteklerler gelebilir. Turizm, dış ticaret, yükseköğretim, hukuk ve dini değerler kapsamında  gelen Yeni Ay;  iş ve çalışma hayatını ilgilendiren yeni anayasal düzenlemeleri de getirebilir.  Üniversitelerle karşı karşıya kalan öğrencilerin devlet tarafından desteklendiği güzel gelişmelere şahit olurken  diğer  yandan  din adamlarının vaazlarıyla karşılaşabiliriz. Kısıtlamalara bir süre daha maruz kalsakta 14 Mayıs itibariyle  büyük iyicil olarak bilinen şans ve fırsatların gezegeni Jüpiter’in  Balık burcuna geçmesiyle  neredeyse Temmuz sonuna kadar hayattan  keyif alarak yaşayacağımız bir döneme gireceğiz. Sanatta ve tıpta çok önemli gelişmelere gebe olduğumuz  önümüzdeki bir yıllık  süreçte evrensel şifayı da temsil eden Balık burcunun yöneticisinden aldığı güçle  sistem tarafından destekle daha sağlıklı günlere ilerleyeceğimizi bilerek huzurla  ve umutla evde kalmaya  biraz daha devam edeceğiz.

 Bu Yeni Ay’da,  mübarek Ramazan Bayramı’nın   doğruluktan, dürüstlükten şaşmayan, iyilik peşinde koşan, daima hak ve adalet arayan  yükselen Yay’la gelmesi de ne kadar manidar değil mi J

 Gönüllerin bir olduğu dualarımız ve dileklerimizin yaratım gücüyle, mucizelerimizin gerçekleşmesi  için ne  mümkünse, olsun o halde.

Bazen hayır gördüğünde şer, şer  gördüğünde hayır olabilir.  Biz doğrudan şaşmadıkça elbet hayırlısı bize gelecektir.

 Ahmet Hulusi’nin de dediği gibi, ‘’Allah’tan sırf hay-r gelir, şer’i gören nefsindir.

 Bütünün hayrına olması dileğiyle.  İyi Bayramlar.

Sevgi ve Işıkla.

Gizem AKIN