Özgüven Nasıl Geliştirilir?

1-Kendimizi severek

Kendimizi tanıyarak hayatta bizi neyin mutlu ettiğini, hangi duyguların içimizi ısıttığını, hangi sözlerin bizi motive ettiğini bilmeliyiz. Önce kendimize nazik olmalıyız değer vermeliyiz. Bazen zihnimize düşen kendimiz hakkındaki olumsuz düşüncelerden örneğin sabahları aynanın karşına geçip yine kilo almışım, yine gözlerimin altı kırıştı demek yerine, her sabah uyandığımızda  aynanın karşına geçip bugün yine çok güzelim kendimi çok seviyorum, bundan daha iyi nasıl olur sorusunu sorarak hayatımıza kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Kendimizle ilgili zihnimize düşen olumsuz cümlelere meydan okumalıyız. Kendinizi bu olumsuz cümleleri kurarken bulursak, şu soruyu sormalıyız: "Sevdiğim kişilerle bu şekilde konuşur muyum veya onlar hakkında bu şekilde düşünür müyüm?" Tabiki hayır, sevdiğimiz kişilere bu şekilde olumsuz sözler sarf etmeyiz. O zaman neden kendimize bu kızgınlığımız, neden bu acımasızlığımız işte düşünmemiz gereken cevaplamamız gereken bu sorular. Kendimizi neden başkalarıyla karşılaştırırız. Sosyal medyada her gördüğümüzü gerçek zannedip ne çok imreniriz şatafatlı hayatları olan insanlara, oysa ki herşey göründüğü gibi midir yoksa görmek istediğimiz gibi midir. Kendimizi sevmeliyiz biz çok değerliyiz, kendimize olumlu motive edici sözler söylemeliyiz. İlk başta aynanın karşısında kendi kendine konuşmak gerçekten garip gelebilir, ancak bunu ne kadar çok yaparsak o kadar rahat ve özgüvenli hissederiz.

 2-Kendimize şefkat göstererek

Uykularımız düzenli ve yeterli olduğunda kendimizi çok daha iyi hissederiz. Düzenli yemek yemek ve kan şekerimizi sabit tutmak, ruh halimiz de ve enerji seviyemiz de denge sağlayacak ve çok daha iyi hissedeceğiz. Günde yarım saat de olsa egzersiz yapmak bizi zinde hissettirecek ve özgüvenimizi geliştirmemize yardımcı olacak. Bol bol temiz hava almak için doğa da yapacağımız yürüyüşler günlük egzersizlerimize katkı sağlayacaktır. Yürüyüşlerimizi yaparken mindful meditasyonu da yapabiliriz ve bunlar bizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlendirecektir. Mindfulness egzersizlerini her ortamda yapabiliriz benim de günlük hayatımda çok kullandığım bu egzersizleri diğer yazılarımda mutlaka paylaşacağım. Tabi ki cildimizi de unutmamalıyız bol bol su içerek ve gerekli bakımları yaparak cildimizi de korumalıyız. Bedenimize ve ruhumuza şefkat göstermeliyiz. Unutmayın ki biz bir bütünüz ruhumuzla bedenimizle ve zihnimizle her zorluğun üstesinden gelebiliriz.

3-Kendimizi takdir ederek

Küçük büyük tüm başarılarımızdan mutluluk duymalıyız ve kendimizi ödüllendirmeliyiz. Kendimizi ve neyi iyi yaptığımızı fark ederek başardıklarımızla övünmeliyiz.  Kendimiz hakkında sevdiğimiz şeylerin bir listesini yazarak farkındalığımızı artırabiliriz. Başkaları tarafından istenen bir şeyi yapmayı kabul etmeden önce durup, nefes alarak ve nasıl hissettiğimizi düşünmeliyiz eğer yapmak istemiyorsak “HAYIR” demeyi bilmeliyiz. “DUR VE DÜŞÜN, DURMAK HER ZAMAN GERİDE KALMAK DEĞİLDİR!”. Hoşumuza giden şeyleri yapmalıyız. İstemeden yapılan herşey enerjimizi düşürür ve bizi olumsuz düşünmeye iter. Bizim için önce en önemli kişinin kendimiz olduğunu bilmeliyiz. Eğer biz mutlu olursak etrafımızdakiler de mutlu olur. Eğer biz başarılı olursak etrafımızdakiler de başarılı olur. Kendimize nazik davranmak veya kendimize bakmak için alışkanlıklar edinmeliyiz. Örneğin, bir hobi edinebiliriz, yeni bir şey öğrenebiliriz, yaratıcı bir aktivite yapabiliriz veya sadece bir kitap okuyabiliriz, yürüyüşe çıkabiliriz, canımız ne istiyorsa onu yapmak  için zaman ayırabiliriz. Eğlenmemize ve hayattan zevk almamıza izin vemeliyiz ki kendimizi sevelim. Bir şeyi yapmaktan zevk almak için mükemmel olmamıza gerek olmadığını da unutmamalıyız. Biz değerliyiz ve istediğimiz her şeyi başarabiliriz.

Senem Ayyıldız Güler