Bak ! Bir Varmış , Bir Yokmuş. Zaman İçinde ….

13.03.2021 Cumartesi, İzmir saati ile 13:21’ de 23° Balık Burcunda bir yeni ay gerçekleşecek.

Yeni aylar; yeni  kararların, yeni adımların, yeni başlangıçların temsilcisidir. Yükseleni Yengeç olan bu Yeni AY’ın etkisiyle kendimizi ekstra duygusal ve sezgisel hissederken aynı zamanda dalgınlık ve konsantrasyon eksikliği de yaşayabiliriz.  9. Evde Balık Burcunda gerçekleşecek olan Yeni Ay’da  hayallerin, rüyaların, ilhamın ve yanılgıların  temsilcisi  Neptün’ün, paranın,  sanatın, estetiğin, aşkın temsilcisi olan  Venüs’le kavuşumunun hayatlarımıza getirdiği çeşitli senaryoları  yaşıyor olacağız.

Neptün hayallerin ve bilinçaltının ,  Venüs aşkın ve paranın gezeni… Balık’ın dipsiz derinliklerine doğru süzülürken masallarda yaşıyor gibi  hissedebiliriz. Rüya mı , gerçek mi emin olamadan ayaklarımızı yerden kesen etkiler altında olabilir, uyandığımızda ise başka bir gerçeklikle yüz yüze kalabiliriz.   Her gezegenin iyi tarafı olduğu gibi gölge yönlerinin olduğunu bilmekte fayda var.   Hayalimizdeki aşkı bulduğumuzu zannederken kişinin  fos çıkmasıyla aldanma; bu fırsat kaçar mı diye düşünerek giriştiğimiz  iş- ortaklık-yatırım teklifleriyle,  ciddi, maddi kayıplara yol açabilecek dolandırılma senaryolarına uygun bir zemin  hazırlamış bize bu ay gökyüzü. İlişkilerde ve kariyer konularında bir türlü netleşememe, önünü görememe,  emin olamama hatta anlam verememe hali yaşayabiliriz. Bu atılan adımların  sonucunu  6 ay sonraki dolunayda almaya başlayacağımızı bilerek ,  her ihtimali detaylı düşünüp sağlam adımlar  atma niyetiyle bu gölge yanlardan korunmaya çalışalım.

Yeni Ay, 9. ev konularıyla; uzak mesafe seyahatleri, uluslararası ilişkileri, avukat ve hakimleri, akademisyenleri, üniversiteleri ve öğrencileri, gazeteci, yazar basın-yayın, medya çalışanları ile ilgili  gündem oluşturacak. Yeni Ay yöneticisi olan Jüpiterin 8. Evden konuları ele almasıyla yaşanan maddi – manevi krizlerle davaları, yasal süreçleri başlatacaktır. Merkür’ünde bu alanda  olması, üniversite öğrencilerinin otorite baskısı ve kısıtlamalarıyla yaşadıkları sıkıntıların devamını getirebilir. Eşitlik ve özgürlük vurgusuyla toplum önündeki akademisyen, bilim insanı gibi önemli kadın figürlerinin  otorite engeline takıldığını yine sıkılarak izleyebiliriz.

 Sağlık açısından baktığımızda 9. evde Balık  ve Neptün vurgulu bu Yeni Ay, seyahatler sonucu salgının hızla artacağına işaret ediyor. Pandemi  sürecinde bizi her türlü bilinmezliğin içinde bırakan Neptün bu Yeni Ay yine  başrolde olacak. Neptün ile gazdan ve sudan gelebilecek zehirlenme , boğulma  gibi etkileri de  göz önünde bulundurarak daha bilinçli ve temkinli yaşamak hayat kurtarabilir. Yükselen yöneticisinin Yengeç olduğunu da unutmadan gıda zehirlenmelerine  oldukça açık bu etkiye karşı daha bilinçli olmakta fayda var.

Geçen hafta İkizler Burcuna geçmiş olan Mars, yaklaşık 40 gün boyunca hayatımıza hız kazandıracak.  Özellikle  bu süreçte zihinsel hareketliliği anlatan Mars, bizlere  iletişimde ve ulaşımda kendini farkettirecektir.   Hızlı  düşünüp aktarmaya çalışmaktan kaynaklı, bazen nereye gideceğini hesap edemediğimiz söylemlerimizle kaos yaratmama farkındalığı edinirsek, iki düşünüp bir konuşarak ilişkilerimizin sağlığını da korumuş olacağız. Aynı şekilde trafikte de ani ve cesur davranışlar sergilemeden kurallara uygun, araç  bakımlarını aksatmadan ilerlersek Mars’ı kontrol altında tutabiliriz. Mars bu süreçte elleri, ayakları , parmakları,  ikili  organları hedef almışken  mutfakta parmakları doğramamaya gayret edicez.

Yüzyüze eğitimi de başlatan Mars;  solunumu, nefesi , akciğerleri  temsil eden İkizler Burcunda  11.ev konusuyla sosyal gruplar , topluluklar içindeki hareketlenmeyi temsil ederken , krizlerin evi olarak bilinen 8. Evdeki  kısıtlanmaların , hayat  sınavlarımızın  sorumlusu Satürn’le hava elementinden yapacağı üçgen açı; yakın geçmişte yaşananlardan ders alınmadıysa, uçurtmanın kanadına bağlanmışçasına hızla yaşamın kıyısına götürülerek tekrar benzer toplumsal sınavlara hazırlanmamız gerektiğini  gösteriyor.

 Kafe & Restorantların açılması, kısıtlamaların azaltılmasıyla  sosyalleşme ihtiyacımızın bu etkilere sebebiyet vermemesi  için,  kendi kısıtlamalarımızı devam ettirerek tedbiri elden bırakmamak vatandaşlık görevi niteliğinde bir eylem olacaktır. Malum, Neptün’ün gölgesinde yaşanacak  bu süreçte her hapşuruğu da  covit sanmamak lazım . Bahar aylarının gelmiş olmasıyla da polenlerden kaynaklı alerjik reaksiyonların startı da verildi.  Belki bu  dönem çeşitli  Pranayama tekniklerinin kullanıldığı bir etkinlikle Mars’ı çalıştırıp , bireysel olarak sağlığa zararlı etkilerinden yırtma fikri işe yarayabilir ;)

 Öyle görünüyor ki bu yeni ayda maneviyatı güçlendirmek,  spiritüel alanlara ağırlık vermek, meditasyon yapmak, zihni yavaşlatıp anda kalabilmek , ruhu arındırma- şifalandırma çalışmaları yapmak, kimilerimiz için yogaya bakış açımızı değiştirerek ona bir şans vermek  kendimiz için yapabileceğimiz en güzel  başlangıç olacaktır..

 Gökyüzünün bu ay  bize en net mesajı,  içe dönüp sağduyu ile hareket etmek, oldu.

Bütünün hayrına, sevgi ve şifa ile…

Gizem AKIN